Podsumowanie X Pikniku Fortecznego na Dąbrowieckiej Górze

Podsumowanie X Pikniku Fortecznego na Dąbrowieckiej Górze

29-potyczka07

Dnia 8 czerwca 2014 roku w zespole zabytkowych schronów na Dąbrowieckiej Górze odbył się X Piknik Forteczny. Impreza wypada blisko 70 rocznicy przełamania umocnień  niemieckiej pozycji Przedmoście Warszawa przez dwie sowieckie brygady pancerne (107 i 164)  16 Korpusu Pancernego pod Okołami-29 lipca 1944.

Z tej okazji oprócz wystaw tematycznych przygotowaliśmy nieco skromniejszą,  niż w latach poprzednich inscenizację starcia radzieckiego oddziału zwiadowczego z obrońcami Przedmościa. W przeciwieństwie do lat poprzednich, głównym aktorem szturmu był wyremontowany schron Regelbau 120a. Schron bojowy Regelbau 514 przechodzi właśnie remont izolacji przeciwwilgociowej. W inscenizacji wystąpiło 45 rekonstruktorów z grup i stowarzyszeń rekonstrukcji historycznej:

·         Podkarpackie  Stowarzyszenie Miłośników Militariów „Rzeszów”,

·         Klub Miłośników Historii „Warszawa”,

·         Projekt Historyczny „Marusia” ,

·         GRH „Germania 44”,

·         GRH „Rhein”,

·         SRH „Batalion Tomaszów”

·         GRH „Zitadelle”

W „walce” rekonstruktorów wspierały dwa pojazdy Gaz67 „Czapajew” i zbudowana w oparciu o jego podwozie i silnik replika samochodu pancernego BA64 oraz niemiecka rusznice i armata p-panc PAK36 kalibru 37mm, a także moździerze. Odpowiedniego klimatu inscenizacji dodawała pirotechnika i broń hukowa oraz walki wręcz odgrywane przez członków grup rekonstrukcyjnych. Oprócz inscenizacji można było podziwiać odtworzone  fragmenty zapór inżynieryjnych i wystawy wyposażenia żołnierskiego.

Na imprezie nie zabrakło żołnierskiej grochówki wydawanej przez kuchnię polową, na którą skusiło się wielu chętnych. Wśród stoisk wielu organizacji i instytucji znalazły się także stoiska prezentujące Powiat Otwocki i Gminę Wiązowna. Odwiedziło nas około 2700 zwiedzających – do czasu inscenizacji  schron Regelbau 120a odwiedziło blisko 1400 osób.

Zwiedzający wsparli nas datkami w kwocie 3765,23 zł,  które wesprą remont schronu Regelbau 514.

Zapraszamy do nas 15 sierpnia 2014 roku w Dzień Wojska Polskiego!

Pod tym linkiem zobaczysz film nr 1 (inscenizacja)

Pod tym linkiem zobaczysz film nr 2 (inscenizacja)

Pod tym linkiem zobaczysz film nr 3 (inscenizacja)