Warta stanie na cmentarzu wojskowym w Katowicach

01

W Dzień Zaduszny, 2 listopada (niedziela) br. od godziny 10.00 na cmentarzu wojskowym przy ul. Meteorologów w Katowicach członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk” wystawią wartę honorową.

Od ponad roku członkowie GRH – G.O. „Śląsk” zbierają informacje na temat miejsc pochówku żołnierzy Wojska Polskiego. W tym okresie odwiedzili szereg cmentarzy zlokalizowanych na Górnym Śląsku, Zagłębiu Dąbrowskim i w wybranych miejscach na szlaku bojowym Armii „Kraków”. Za każdym razem przeprowadzane były prace porządkowe i zapalane znicze.

Cmentarz wojskowy w Katowicach jest miejscem szczególnym. Pochowani są tutaj żołnierze Wojska Polskiego z okresu międzywojennego, powojennego, a także żołnierze różnych narodowości wzięci do niewoli podczas I wojny światowej. Znajduje się tutaj również kilka grobów żon oficerów Wojska Polskiego.

- Cmentarz wojskowy w Katowicach to jedyne tego typu miejsce w centrum naszego regionu. Wystawiając wartę honorową chcemy o nim przypomnieć i zachęcić do odwiedzin i zapalenia zniczy również tutaj – mówi szef GRH, Piotr Skupień – Chcemy także pokazać, że jako grupa rekonstrukcyjna dbamy o pamięć o żołnierzach, których sylwetki odtwarzamy.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna „Śląsk” powstała w 2004 roku. Zajmuje się odtwarzaniem sylwetek żołnierzy kompanii fortecznych wchodzących w skład 11, 73 i 75 pułku piechoty. Zbieramy również informacje na temat 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty oraz 55 Dywizji Piechoty rezerwowej. Jednostek, które w 1939 roku operowały na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Grupa opiekuje się również schronem bojowym nr 5 należącym do punktu oporu Łagiewniki Obszaru Warownego „Śląsk”.

Link do strony internetowej GRH GO „Śląsk” znajdziesz tutaj.

Link do strony internetowej GRH GO „Śląsk” na Facebooku znajdziesz tutaj.

Kontakt dla mediów:

Marcin Tutaj

Tel. 508 099 163

E-mail: marcin.tutaj@gmail.com