Aktualizacja news2

Wyjazd integracyjny „Pro Fortalicium” do Węgierskiej Górki

W dniach 5-6 kwietnia br. odbył się pierwszy oficjalny wyjazd integracyjny członków Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”.

img_0009_400
Członkowie „Pro Fortalicium” na tle schronu „Wędrowiec” Ośrodka Oporu „Węgierska Górka”

Za cel pierwszej wyprawy fortyfikatorzy postawili sobie schrony znajdujące się w okolicach Węgierskiej Górki oraz Przyborowa i Krzyżowej.

Po zakwaterowaniu w dniu 5 kwietnia w Domu Wypoczynkowym „Modrzew” w Węgierskiej Górce, grupa udała się na piesze zwiedzanie fortyfikacji Ośrodka Oporu położonego w tej miejscowości. W pierwszej kolejności, dzięki pomocy miłych pań z Informacji Turystycznej w Węgierskiej Górce, zwiedziony został, zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz, schron o kryptonimie „Wędrowiec”.

Następnie obejrzane zostały wysadzone schrony bojowe o kryptonimach „Wąwóz” i „Wyrwidąb”, po czym grupa udała się do centrum miejscowości, skąd wyruszyła na kolejne obiekty. Czwartym odwiedzonym schronem był tradytor artyleryjski o kryptonimie „Waligóra”. Po dokładnym spenetrowaniu wysprzątanego, co należy podkreślić, wnętrza tego niezwykle ciekawego obiektu, członkowie „Pro Fortalicium” udali się w stronę budynku, który po wojnie został postawiony na ruinach schronu o kryptonimie „Włóczęga”.

img_0191_400
Grupa na tle pięknie położonego obiektu w Krzyżowej

Po powrocie do DW „Modrzew” i krótkim odpoczynku, całość grupy, udała się samochodami do miejscowości Laliki, aby obejrzeć pozostałości zbudowanej przez Niemców zapory przeciwpancernej tzw. „Zębów smoka”. Piszemy pozostałości, ponieważ w wyniku budowy drogi ekspresowej S69, większa część tej unikalnej w naszym kraju przeszkody przeciwpancernej została zniszczona. Sądząc po śladzie prac ziemnych ocaleje tylko niewielki kwadrat o wielkości trzy na trzy zęby. Tym smutnym akcentem zakończyliśmy pierwszy dzień wyjazdu.

W niedziele 6 kwietnia w godzinach porannych, po wykwaterowaniu z DW „Modrzew”, grupa pojazdami udała się do miejscowości Krzyżowa, gdzie zostały spenetrowane trzy, położone w niezwykle pięknej górskiej okolicy, schrony bojowe. Z Krzyżowej członkowie „Pro Fortalicium” pojechali do Przyborowa gdzie obejrzeli dwa kolejne obiekty. Na tym wyjazd się zakończył. Kolejny planowany jest w wakacje, tym razem na fortyfikacje Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry-Warty.

Tekst: Piotr Adamczyk
Zdjęcia: Piotr Adamczyk